June 04, 2004

Problém jménem Arion lusitanicus (L. Dvořák)

Zima 2002–2003 byla abnormálně tuhá. Pro Arion lusitanicus, původem z teplého jihu Evropy, představovala zřejmě problém: přezimování jeho vajíček a juvenilů bylo komplikované a úmrtnost byla zřejmě dosti vysoká. Počet zjištěných populací tohoto druhu byl v JZ Čechách výrazně nižší než v předchozích letech, stejně tak i počty zaznamenaných jedinců. Úbytek pokračoval i vlivem velice suchého horkého roku 2003. Další „ranou“ pro plzáka španělského je další tuhá a navíc dlouhá zima 2003–2004. Letošní vývoj následuje stav z loňského roku: plzáků je opět poměrně málo. Ovšem teprve následující léta ukáží, zda to je jen krátkodobý výkyv populace vlivem klimatických podmínek, nebo dlouhodobější změna.
Ještě jeden jev byl pozorován v JZ Čechách: A. lusitanicus se poměrně nenásilnou formou zapojuje do společenstev lužních lesů podél vodotečí, zejména v nižších polohách.

2 Comments:

At 12:33 pm, Blogger Pavel Foltan said...

Ahoj Libore,
Domnivam se, ze se radujes predcasne. Podobny ubytek v pocetnosti jsem zaznamenal v okoli CB i v ramci dalsich druhu nahych plzu {jmenovite A. rufus, M. tenellus, A. distinctus, A. subfuscus a M. tenellus}, ktere jsem se snazil nasbirat pro sve experimenty. Myslim tudiz, ze jde o ubytek pouze docasny, zpusobemy kratkodobe prave onou neprizni pocasi {predevsim pak tim letem 2003}a ze se tudiz populace A. lusitanicus brzy vrati ke svemu normalu...

 
At 12:50 pm, Blogger Pavel Foltan said...

S vlivem tuhe zimy na A. lusitanicus bych byl opatrny, jelikoz velice uspesne invaduje i ve Svedsku, kde jsou zimy neporovnatelne tuzsi nez u nas.

 

Post a comment

<< Home